Atnaujintas Sugiharos namų muziejus Kaune – simbolinė istorijos ir šiandienos jungtis

1/30/20252 min skaitymo

Kaune įsikūręs unikalus istorinis objektas – Sugiharos namų muziejus sausio 16 d. atvėrė duris su atnaujinama garsios menininkės iš Jungtinės Karalystės Jenny Kagan ekspozicija. Muziejus kviečia iš naujo pažvelgti į japonų diplomato Čijunės Sugiharos ir jo kolegos – Nyderlandų garbės konsulo Jano Zwartendijko heroišką misiją, kurios dėka Antrojo pasaulinio karo metais buvo išgelbėta tūkstančiai žydų gyvybių.

Ekspozicijos atnaujinimo autorė – britų menininkė Jenny Kagan, išgarsėjusi su paroda „Iš tamsos” Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022 programoje. Jos kūrybiniai sprendimai, interaktyvūs ir emociškai įtraukiantys elementai kviečia lankytojus pažinti sudėtingą karo pabėgėlių likimą, Lietuvos ir pasaulio istoriją bei pabūti tose pačiose patalpose, kuriose buvo priimti lemtingi sprendimai. „Ši ekspozicija nėra vien tik faktai ar istorija – tai ir šiuolaikinių aktualijų atspindys. Aš tikiuosi, kad ji nukels žmones po jautrią emocijų kelionę,“ – pasakojo menininkė. Pasak Kagan, tai dar nėra užbaigtas projektas – muziejaus ekspozicija bus pildoma, kuriama ir tobulinama iki pavasario.

Nauji technologiniai sprendimai – interaktyvūs LED ekranai, „kalbančios knygos” bei unikali audiogido patirtis – padės lankytojams įsijausti į istorinį pasakojimą. Pateikiami dokumentai, artefaktai ir vizualizacijos atskleidžia ne tik Lietuvos žydų, bet ir pabėgėlių iš Lenkijos bei Olandijos istorijas.

Sugiharos namų muziejuje naujoji ekspozicija buvo pristatyta garbingiems svečiams, rėmėjams, partneriams ir idėjos palaikytojams. Renginio metu Sugiharos fondo „Diplomatai už gyvybę“ steigėjas ir valdybos pirmininkas Ramūnas Garbaravičius pasidžiaugė, kad prieš kelis dešimtmečius su bendraminčiais įkurtas muziejus šiandien atvėrė duris stipriai atsinaujinęs, tačiau ir toliau statomas ant idealizmo, partnerystės ir mecenatystės pamatų. „Atminties ir veiksmų tęstinumas yra ypač svarbus tokiu metu, kai istorija mums primena apie šiandienos pasaulio trapumą, – kalbėjo R. Garbaravičius. – Todėl labai džiaugiuosi, šioje išskirtinėje vietoje, kur sugretinti kilnūs Sugiharos ir Zvartendijko darbai, galime kartu su bendraminčiais ir artimaisiais perduoti šią svarbią atminties, atsakomybės bei žmogiškumo misiją būsimoms kartoms. Taip pat nuoširdžiai tikiu, kad jei šiame pasaulyje yra stebuklų, tai jie susiję ne su technologijomis ir institucijomis, o su žmogaus širdimi ir žmogiškumo paslaptimis.“

Pristatymo renginyje dalyvavo ir gausus būrys garbių svečių: Japonijos ambasadorius Tetsu Ozaki, Nyderlandų ambasadorius Jack Twiss Quarles van Ufford, Jungtinės Karalystės ambasadorė Elizabeth Boyles, Izraelio ambasadorė Hadas Wittenberg Silverstein, buvęs Kultūros ministras Simonas Kairys, Kauno verslo bendruomenė ir kiti.

Sugiharos fondo „Diplomatai už gyvybę“ dalininkas, Neliečiamojo kapitalo fondo, skirto muziejaus išlaikymui, steigėjas Saulius Garbaravičius dėkojo partneriams ir rėmėjams už neįkainojamą paramą, padėjusią Jenny Kagan idėjas paversti realybe. „Atnaujinę Sugiharos namų muziejaus ekspoziciją, mes ne tik pagerbiame didvyrišką drąsių diplomatų žygdarbį bei tarpukario Kauno dvasią, bet ir drauge kuriame tvirtą moralinį pamatą būsimoms kartoms.“

Ekspozicija aktualizuoja ne tik Sugiharos ir Zwartendijko žygdarbius, bet ir Lietuvos sovietizacijos temą, pristato unikalų tarpukario Kauno humanitarinį vaidmenį, kai Lietuva priėmė daugiau nei 30 000 karo pabėgėlių. Muziejuje supažindinama ir su kitų diplomatų, gelbėjusius žydus Lietuvoje, istorijomis. „Ši ekspozicija – tai ne tik istorinis pasakojimas, bet ir kvietimas susimąstyti apie drąsos ir humanizmo svarbą šiandieniniame pasaulyje,” – teigia Sugiharos fondo „Diplomatai už gyvybę“ valdybos narė Jurgita Garbaravičienė, kuravusi muziejaus ekspozicijos atnaujinimą.

Sugiharos namų muziejaus ekspozicijos atnaujinimo projektas įgyvendintas gausaus būrio partnerių finansinio palaikymo dėka. Prie projekto prisidėjo Nyderlandų, Vokietijos, JAV, Jungtinės Karalystės ir Švedijos ambasados, Lietuvos kultūros taryba, LR Užsienio reikalų ministerija, JAV Komisija dėl Amerikos paveldo užsienyje bei Kauno verslo bendruomenė. „Visų partnerių palaikymas yra labai svarbus, nes jis prisideda prie šios prasmingos muziejaus misijos puoselėjimo“, – dėkojo J.Garbaravičienė.